Що буде з пенсійним віком, пенсіями і податками. Інфографіка

0
918

Нові подробиці пенсійної революції в Україні: що буде з пенсійним віком, пенсіями і податками. Інфографіка

 

Коли українцям підвищать пенсії. Фото: архів

В Україні вже через кілька місяців презентують проект пенсійної реформи. Нововведення в пенсійній сфері стали “каменем спотикання” під час узгодження оновленого меморандуму з МВФ. У фінальній версії документа прибрали пункт, згідно з яким накопичувальний рівень пенсійної системи запрацює тільки після ліквідації дефіциту Пенсійного фонду (ПФ). Кілька тижнів тому прем’єр-міністр Володимир Гройсман заявив про те, що “дірку” в ПФ “залатають” тільки через чотири роки, проте обов’язкові накопичення “на старість” планують ввести вже в наступному році.

Пенсійна система “без вікон і дверей”

Пенсійна система України, згідно з чинним законом , повинна складатися з трьох рівнів.

Повноцінно працює тільки перший – солідарний. Діє так званий “договір поколінь”. Працюючі українці платять єдиний соціальний внесок (ЄСВ), гроші потрапляють до Пенсійного фонду і перерозподіляються між пенсіонерами.

Другий рівень системи (обов’язковий накопичувальний) безуспішно намагаються запустити вже багато років. Останній раз “масштабну реформу”, яка передбачала запуск другого рівня, проводив в 2011-му на той момент віце-прем’єр Сергій Тігіпко . Однак, з того моменту ситуація з пенсійною системою тільки погіршилася: другий рівень так і не запрацював, а дефіцит солідарної системи досяг рекордних 140 мільярдів гривень. Сама накопичувальна система передбачає, що частину своєї зарплати українці будуть перераховувати на індивідуальний рахунок. Зібрані кошти можна буде витратити по досягненню пенсійного віку.

Третій рівень – приватні пенсійні фонди – поки ще тільки розвивається . З 16 мільйонів офіційно працюючих українців (дані Мінсоцполітики), які потенційно могли б віддавати частину зарплати в приватні фонди, цією можливістю скористалися лише близько мільйона чоловік.

_-01_07_01

У новому уряді за реформування пенсійної системи взявся віце-прем’єр Павло Розенко. Чинну систему чиновник порівнює з недобудованим будинком – без даху, вікон і дверей. Вже через кілька місяців Кабмін обіцяє представити свій варіант “реконструкції недобудованого будинку”.

“Так було виписано законодавство, що пенсія повинна складатися з трьох частин, до 60% – солідарний рівень, 30% – накопичувальний, 10% – приватні фонди. І коли ми говоримо: давайте обмежимося солідарною системою, тоді ми повинні визнавати, що наш ресурс – 60% від можливого “, – заявив віце-прем’єр під час дискусії в Інституті Горшеніна.

Як і чому змінять солідарний рівень

Солідарна система переживає кризу не тільки в Україні. Головна проблема – демографічна ситуація. Медицина не стоїть на місці, умови праці поліпшуються, в результаті люди живуть довше. Крім того, жінки в розвинених країнах не поспішають народжувати дітей, а займаються кар’єрою. Покоління дітей скорочується, при цьому людей похилого віку не стає менше. В Україні вже зараз 10 працюючих утримують 11 пенсіонерів. За підрахунками Інституту демографії та соціальних досліджень, вже до 2050 це співвідношення стане критичним – 10 працюючих будуть “годувати” 15 пенсіонерів.

Скоротити кількість українців на “заслуженому відпочинку” і збільшити кількість працюючих можна за рахунок збільшення пенсійного віку. Цим шляхом пішла більшість країн Європи. Так, в ЄС середній вік виходу на пенсію досяг 65 років. Більш того, Єврокомісія рекомендувала підвищувати пенсійний вік до 70 років. Деякі німці вже зараз виходять на заслужений відпочинок в 67.

Якщо в Україні збільшити пенсійний вік до 65 років – кількість пенсіонерів зменшиться на один мільйон. Якщо до 62 років – на 500 тисяч, підрахували в Інституті демографії. Питання перегляду пенсійного віку викликав бурхливі обговорення. Наприклад, на сайті “Сегодня” проти цього кроку виступили більше 85% з 12 тисяч опитаних читачів.

За словами Розенка, підвищувати пенсійний вік не можна через коротку тривалість життя українців.

“Поки я не бачу можливостей для коригування віку без збільшення тривалості життя в країні. У чоловіків вона в середньому становить 65 років”, – заявив чиновник.

Правда, при цьому Розенко чомусь оперує не даними про тривалість життя після 60 років, а називає середній вік життя українця. В останньому показнику враховується смертність в будь-якому віці, в тому числі при народженні. За даними Міністерства соціальної політики, чоловіки, які доживають до пенсійного віку, в середньому живуть до 76 років, а жінки – до 80 років. Тобто український чоловік живе на пенсії не 5 років, як можна зрозуміти зі слів чиновника, а 16.

В ефірі одного з телеканалів міністр соцполітики Андрій Рева пояснив: підвищувати пенсійний вік в Україні не потрібно, так як уряд має інші способи вплинути на співвідношення працюючих і пенсіонерів. Зараз з 16 мільйонів працевлаштованих ЄСВ платять всього 10 мільйонів, решта мають право не платити і цим правом користуються. У числі “пільговиків”, наприклад, кілька мільйонів аграріїв. У Пенсійному фонді “Сегодня” розповіли про те, що на даний момент розглядається можливість зобов’язати платити ЄСВ всіх.

Є й інші нововведення солідарної системи. Відсутній страховий стаж можна буде купити за 704 гривні / місяць. Наприклад, якщо не вистачає п’ять років, доведеться заплатити 42 240 гривень. Детальніше дізнатися про те, як може змінитися солідарна система, можна в інфографіці, підготовленій сайтом “Сегодня”.

_-02_02_01

_-03_01

Накопичувальний рівень: “за” і “проти”

Днями концепцію запровадження накопичувального рівня пенсійної системи в Інституті Горшеніна презентував нардеп від БПП Юрій Соловей.

“Ми вважаємо, що новою пенсійною політикою має стати запровадження обов’язкової накопичувальної пенсійної системи”, – пояснює нардеп.

Є кілька важливих “за” накопичувального рівня: в українців з’явиться стимул легалізувати свій дохід для того, щоб відкладати кошти на індивідуальному рахунку, а зекономлені кошти будуть працювати на економіку країни . Згідно з озвученими парламентарієм підрахунками, Україна через відсутність накопичувального рівня пенсійної системи втратила близько 6,8 мільярда доларів.

“Ми регламентуємо, що прибутковість по облігаціях не може бути нижче рівня інфляція. Ми повинні розуміти, що гроші не знецінюються. Кожна людина має свій персональний накопичувальний рахунок. Щомісяця отримує СМС з інформацією про те, скільки накпоіл грошей. Якщо людина захворіла, вона може використовувати ці гроші на лікування. Якщо людина вмирає, гроші не пропадають так, як це відбувається зараз, а вони передаються спадкоємцям “, – розповів Соловей.

Коли накопичувальний рівень запрацює, українці отримуватимуть дві пенсії. Правда, це не торкнеться тих, хто вже вийшов на пенсію або досягне 60 років найближчим часом.
За словами Розенка, накопичувальний рівень можна запустити вже в 2018 році. До слова, в минулому році віце-прем’єр прогнозував запуск “елементів накопичувальної системи на початку 2017 року». У всякому разі, чиновник заявляв про такі плани. Реалізувати ці “плани” так і не вдалося.

Після реформи, від 2 до 7% від зарплати (щороку процентна ставка буде рости) доведеться віддавати до другого рівня пенсійної системи. Віце-прем’єр передбачає, що ці гроші можна взяти з ПДФО (18% від доходу). До слова, ПДФО поповнює місцеві бюджети, якщо 7% від цього податку забрати на пенсії, місцевої влади доведеться “затягнути паски”.

Експерт у сфері пенсійного забезпечення, старший науковий співробітник Інституту демографії та соціальних досліджень Лідія Ткаченко пояснює: для того, щоб накопичувальні пенсії дійсно вплинули на добробут українців, заощадження потрібно відкладати близько 40 років. Тобто збирати “на старість” потрібно з 20 років.

Ще один мінус накопичувальної системи – існує небезпека, що поки українці вийдуть на пенсії, з звертаючись гроші “з’їсть” інфляція , пояснює міністр соцполітики Андрій Рева. При цьому міністр нагадує: в 2015-му рівень інфляції був вище 40%. В Україні складно знайти фінансову установу, яка здатна примножити капітал за рік хоча б на 40%. В ідеалі ж гроші в накопичувальному фонді повинні не просто компенсувати інфляцію, але і примножувати капітал.

“Яку прибутковість паперів повинні були мати в минулому році, щоб ви не втратили 100 грн, які ви вклали в позаминулому? Ви можете назвати структури в Україні, які здатні 20 років давати хоча б 2% над рівнем інфляції сьогодні? Нікуди вкладати. Навіть якщо гроші ми з вами гіпотетично знайшли, але вкладати їх в країні нікуди. Давайте вивеземо за кордон, будемо насичувати її економіку? “, – каже Андрій Рева.

Нагадаємо, в травні мінімальну пенсію в Україні піднімуть з 1247 до 1312 гривень, а в грудні – до +1373 гривень. Середня пенсія за підсумками цього року досягне більше 2000 гривень.

Джерело:segodnya.ua

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Please wait...