Випускник Надія Діденко: інформаційний супровід волонтерських ініціатив

0
966
12494692_1150283675016899_3968466237053793891_n
Надія Діденко, випускник Програми “Відкритий Світ” 2010 року, м. Полтава

“Про програму “Відкритий світ” дізналася від Ольги Климко, яка очолює організацію міст-побратимів “Полтава-Ірондеквойт”.

Програма «Відкритий Світ» асоціюється у мене з самими радісними емоціями. Коли подавала свої документи, свої друковані статті ,  не надто сподівалася на перемогу, адже програма формувалася для освітян і стосувалася вивчення досвіду американської системи освіти – шкільної та вищої. Тому, коли зателефонували з “Відкритого світу” і повідомили, що я пройшла відбір і стала єдиним журналістом із 40 учасників Програми зі всієї України, я була дуже приємно вражена ! Справдилися слова Ольги Климко, яка номінувала і дуже вболівала  за мене, тиснула, щоб я ретельно готувала резюме. Оля, як голова організації міст-побратимів “Полтава-Ірондеквойт”,  широко розповідає про можливості програми «Відкритий світ».  В мене Інтерес був професійний – журналістський. Про це відверто написала в резюме.

Перші два дні ми провели у Вашингтоні. Мали цікаве спілкування з представниками федерального уряду, конгресменами. Далі полтавська група полетіла до штату Нью-Йорк. Побували в Рочестері, Ірондеквойті, Олбані, Баффало і знаменитому Ніагарському водоспаді.

Що є позитивним у програмі – зустрічі  з викладачами, ректорами і студентами кращих коледжів та університетів штату.

Стажування дало величезну інформацію  щодо функціонування системи освіти США, її переваг. Тому зараз, коли відбувається реформування у власній державі, можу говорити аргументовано  про переваги, перспективи створення тих самих опорних шкіл у сільській місцевості. Говорити про те, що довезення дітей з віддалених сіл шкільними автобусами у сучасні навчальні заклади — це світова практика. І це нормально, коли батьки обирають школу не біля будинку, а із високим рівнем, гарними умовами, щоб дати якісну освіту своїй дитині.

По-друге, стажування вплинуло на моє бажання більше співпрацювати з громадькими організаціями. І зараз,на своїй посаді, я завжди намагаюся врахувати і використати їх потенціал.

Третій наслідок стажування – я навчилася демократичній «культурі мислення». Толерантність, повага до чужих поглядів і чужої думки, відмінної від моєї власної, важливість поваги до  життєвого вибору свого опонента.

Ці навички я використовую у повсякденному житті.

Четвертий момент, який я хочу відзначити, мені дуже  імпонує  традиційна у США повага до іншої людини — її життєвого простору, приватної власності і особистого життя.
Ще один безцінний досвід — це знайомство із нашою діаспорою у Рочестері, Ірондеквойті та Баффало. Неймовірні люди! Надзвичайно гостинні, позитивні. Патріархи української громади потрапили до Штатів ще в дитинстві — хто під час війни, хто вже після неї. Але навіть далеко за океаном бережуть традиції і культуру України, навчають дітей та онуків. Власне, вони живуть з Україною в серці. І це серце щиро болить, коли в нашій країні трапляються якісь негаразди. Ми були у Штатах після президентських виборів, у яких переміг Янукович. То й досі пам’ятаю пророчі слова одного з українських американців: “Відчуваю, дітки, що багато біди принесе Янукович Україні”.

Чого  зараз не вистачає Україні ? Напевно, активного впровадження реформ і зміни нашої свідомості. Бо чимало людей, на жаль, і до сьогодні міркують радянськими категоріями. І в освіті, на жаль, також. Вважають, що радянська освіта була найкращою, тоді як сучасна освіта — це не завантаження школяра ледь не академічною теорією, в той час  як за кордоном акцент робиться на застосуванні отриманих знань на практиці. Ну і розвиток особистості, персональних задатків та талантів — це теж важливо.

Сьогодні я наполегливо працюю над підвищенням відкритості діяльності обласної державної адміністрації.  В обласній державній адміністрації рівень культури спілкування і культури інформування громадськості різний, і залежить від конкретної особистості. Але, як повторює підлеглим голова облдержадміністрації, потрібно пам’ятати, що чиновники — це не окрема каста, що вони працюють за кошти платників податків, а отже — на громаду і для громади.

Разом зі мноюв ОДА працюють ті, хто теж проходив стажування за кордоном.  Зокрема, за програмами GIZ, уряду Німеччини. Програми стажування профільні. Зокрема, для Департаменту економіки, Департаменту інформаційної діяльності. Вивчали впровадження реформи децентралізації у Німеччині та роботу влади зі ЗМІ.

По програмі вивчення німецького досвіду створення об’єднаних територіальних громад  до Німеччини їздили голова ОДА Валерій Головко, перший заступник голови Андрій Пісоцький, який курує питання децентралізації та директор Департаменту економіки Інна Іщенко (теж її профільне питання). У цю поїздку також запрошували керівників тергромад, депутатів різного рівня. Досвід інформаційної політики у Німеччині вивчали Вадим Штефан (директор Департаменту інформаційної діяльності) та Вікторія Пилипенко.

Тому, на мій погляд, потрібно більше заходів для учасників  закордонних програм за підсумками їхнього досвіду впровадження набутих знань в Україні, щоб побачити реальні наслідки стажувань”.

Щодо співпраці з іншими учасниками проекту, Надія має можливість пропагувати у ЗМІ і залучати полтавські мас-медіа для підтримки волонтерських ініціатив колег по Програмі, знайомити полтавську пресу з проектами успішних випускників “Відкритого світу”. На рівні обласної влади чи  з власної волонтерської ініцативи забезпечувати інформування та інфосупровід.

Контакти:

vip_nadezhda@ukr.net

https://www.facebook.com/nadiya.didenko.3?fref=ts

Інтернет-ресурси:

http://vechirka.pl.ua/article/nadiya-didenko

Друковані матеріали:

Діденко Н. Вашингтон – столиця з характером курортного міста, де пам’ятники оглядають… вночі, а вхід до музеїв – безкоштовний / Надія Діденко //Вечірня Полтава. – 2010. – 1 груд. – С. 11. – tmp8E31

Діденко Н. Руйнуючи стереотипи, або які американці насправді / Надія Діденко // Вечірня Полтава. – 2010. – 8 грудн. – С. 11. – tmp81DD

Діденко Н. Щоб прискорити нестримність Ніагарського водоспаду, безумці кидались уплав, сплавялись в бочках, ходили по канату. А водоспад підкорився силі розуму серба Ніколи Тесли / Надія Діденко // Вечірня Полтава. – 2010. – 15 груд. – С. 11. – tmpA2A7

 

 

No votes yet.
Please wait...

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ